Sladkorna bolezen je nasploh lahko zelo velik problem. Moški, ki zbolijo za to vrsto bolezni pri štiridesetih letih, imajo namreč kar 11,6 leta krajšo življenjsko dobo, ženske pa kar 14,3 leta. Pri sladkornih bolnikih trajno povečanje vrednosti krvnega sladkorja sčasoma poškodujejo žile, še posebej v ledvicah, očeh ter živčevju. To lahko privede celo do slepote, poškodbe živcev, ledvične odpovedi, motnje prekrvavitve udov.
Pri sladkornih bolnikih se življenjska doba skrajša zlasti zaradi bolezni srca in ožilja. Dokazano je, da so tovrstne bolezni pri sladkornih bolnikih tudi do 4-krat pogostejše v primerjavi s tistimi osebami, ki nimajo sladkorne bolezni.
Sladkorna bolezen žile postara tudi do 15 let
Pri sladkornih bolnikih se bolezni srca in ožilja pojavljajo v zgodnejših letih in precej pogosteje v primerjavi z ostalo populacijo. Še posebej izrazite so pri tistih bolnikih, pri katerih se zaradi sladkorne razvije ledvična okvara.
Eden od zapletov, ki ga lahko prinaša sladkorna bolezen, je na primer mikrovaskularni zaplet. To je diabetična okvara oči in ledvic. Gre za posledico bolezenskih sprememb na drobnih žilah. Prav tako so možni tudi makrovaskularni zapleti. Ti pa nastanejo zaradi aterosklerotične prizadetosti arterij.
Povečana vrednost krvnih maščob
Prav tako sladkorna bolezen lahko privede tudi do povečane vrednosti krvnih maščob. Dejstvo je, da k hitrejšemu napredovanju ateroskleroze pri sladkornih bolnikih tipa 2 poleg povečanih vrednosti krvnega sladkorja pripomore še slabša občutljivost tkiv za učinke inzulina.
Pri takšnih bolnikih se sočasno pojavljajo tudi drugi dejavniki, ki povzročajo kopičenje maščob v žilah. To so zvišan krvni tlak, čezmerna telesna teža oziroma debelost, spremembe v krvnih maščobah.
Lahko torej rečemo, da sladkorna bolezen tipa 2 v naše življenje prinaša vrsto težav, s katerimi se ni tako lahko soočati. Tudi zato je še posebej pomembno, da smo pozorni na vse znake, ki kažejo na sladkorno bolezen in se čim prej odpravimo k zdravniku.